Ayşegül Atik

Kişisel Bilgiler

 • Bilinirlik

  Acting

 • Cinsiyet

  Kadın

 • Doğum Günü

  11/12/1948 (75 yaşında)

Ayşegül Atik

Biyografi

Ayşegül Atik ya da Mürşide Ayşegül Arsoy (d. 11 Aralık 1948, Ankara - ö. 9 Haziran 2020, İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen, senarist ve tiyatrocu.

Atik, 11 Aralık 1948'de Ankara'da doğdu. Asıl adı Mürşide Ayşegül Arsoy’dur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Füsun Demirel, Defne Yalnız ve Sema Çeyrekbaşı gibi isimlerle aynı sınıfta okudu. Devlet Tiyatrosunda başta Gömü, Ezgiler Ezgisi, Ceza Kanunu, Yollar Tükendi gibi oyunlarda rol aldı. 1978'de Devlet Tiyatrosu'ndan ayrılarak çeşitli topluluklarda çalıştı. Eski eşi Ali Atik ve Levent Kırca'yla TRT tek kanal iken çeşitli skeçlerde yer aldı. Daha sonra En Son Babalar Duyar gibi çeşitli dizilerde oynadı.

En son, Yakın Doğu Üniversitesi'nde Oyunculuk Anasanat Dalı öğretim görevlisi olarak görev aldı. Atik, 9 Haziran 2020’de İstanbul’da uzun süredir tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeniyle 71 yaşında yaşamını yitirdi. Cenazesi İstanbul'daki Erenköy Galip Paşa Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Başıbüyük Mezarlığı'na defnedildi.

Bilinirlik

 • Taşı Toprağı Altın Şehir
  1978
 • Yaşamak Güzel Şey
  2017
Oyunculuk